<BGSOUND src=\"adres\" loop=infinite> Archives: 2008 April | Aslı Elif Malcı

Archive for April, 2008

Çok Duygulandık

Her gün bir mutlu anne görmek için dua ediyorum ALLAHIMA. Helede zorlukla elde edilmiş, çok emek verilmiş kelebeklerim lütfen…”


 

Birgul’un Omer Akinin bloguna ekledigi son yazisindaki son cumlesi bizi cok duygulandirdi.Bizi anlayan birilerinin bu samimi sozleri sabah sabah bizi aglatti.ama bunlar umut gozyaslari.Bu guzel duaya amin diyen gozyaslari…

April 30, 2008 Post Under Öylesine - Read More

Çoğunlukla unuttuğum mevzu…Kalbimin hastalığı

Bu dünyada, Cenâb-ı Hakk’ı tanıma ve başkalarına tanıtma, i’la-yı kelimetullah vazifesini yerine getirme dışındaki her şey ikinci-üçüncü dereceden, tâlî işlerdir. Meslek, maaş, eğitim, evlilik, yurt-yuva… Birinci hedef değil, asıl gayeye yardımcı unsurlardır. Mü’min hayatını bu esasa göre programlamalıdır. Ve demelidir ki; “Benim hayatımın gayesi dinimi neşretmektir. Ama yaşayabilmem için, -varsa- çoluk çocuğumun geçinebilmesi için, şu fânî dünyanın da bir tarafından tutarım. Cenâb-ı Hakk’ın bana ihsan ettiği şeylerle iktifa ederim. Az verirse aza kanaat ederim; çok verirse hem şükür hisleriyle dopdolu olarak hizmette koşturur, hem hizmet yolunda infak ederim; hem de kendi ihtiyaçlarımı karşılar, çoluk çocuğuma bakarım. Dünya adına hırslı davranmam. Hırsımı, sonuna kadar Allah rızasını kazanmaya ve Allah’ın rızasını da i’la-yı kelimetullah vesilesiyle tahsil etmeye sarf ederim. Harîsim ölesiye.. Beni öldürecek kadar bir hırsım var. Ama ben Allah’ın rızasını kazanma hususunda hırslıyım.” Evet, mü’min böyle demeli ve hayatını bu istikamette programlamalı; ahiretle alakalı işleri ilk sıraya koymalı, dinlenmek için az kenara çekildiğinde bulduğu boşlukları da dünyevî işlerle doldurmalıdır.

April 4, 2008 Post Under Öylesine - Read More

Korku

 
  Hiç beklemediğimiz zamanda yaşadığımız problem, bize acizliğimizi bir kez daha hissettirdi.Agladım, sızladım…sonrasinda herseyin yolunda oldugunu öğrenince şöleee bir durumumuza bakip cok mu abarttik diye düşündüm.Benden çok daha fazla endişelenen eşimi düşününce, çok daha fazla soğuk kanlı olmam gerektiği konusunda kendi kendime karar aldım.Aldiğim kararların pek işe yaramadığını biliyorum ama yinede eşim için biraz daha fazla fedakarlık yapmam gerekiyor.

 

            Elimizden çok fazla şey gelmiyor.Dua etmenin dışında.Duamız olmasa ne ehemmiyetiniz var ki.Herşeyin hayırlısını diliyorum Rabbimden ve herşey için binlerce hamd-u sena ediyorum.O’nun kapısına gelip dee boş dönen yoktur şeklinde acizane hüsnü zannımı hissediyorum şu günlerce çoğunlukla.Bütün yaşananlar dua için birer  vesile değil midir?

Anneme daha sıkı tutunmam gerekiyormuş :( ((

April 3, 2008 Post Under Öylesine - Read More

Güzel Düşünelim

İnsan düşünce dünyasına göre şekillenen bir varlıktır. O, nasıl düşünüyorsa, istidâdı ölçüsünde, öyle olmaya namzettir. İnsan, belli mülahazalar zaviyesinden eşya ve hâdiselere bakmaya devam ettiği sürece, karakter ve ruh yapısı itibarıyla, yavaş yavaş o düşünce çizgisinde bir hüviyet kazanır. “Güzel gören güzel düşünür;” güzel düşünen, ruhunda iyi şeylerin tohumlarını inkişaf ettirir ve sînesinde kurduğu cennetlerde yaşar gider. Etrafına kendi karanlık dünyasından bakan, her şeye içinin çirkinliğinden bir is bulaştıran ve dolayısıyla herkesten şikayet eden bir kimse ise, hiçbir zaman iyiyi göremez, güzel düşünemez ve hayatın hakiki lezzetini alamaz.

Denebilir ki; sebepler dairesinde, toprağın bağrında gelişen tohumlar için toprak, hava, su ve bunları meydana getiren elementlerin tesiri neyse, insanın güzel ahlâk ve karakterinin gelişmesinde de, düşünce ve niyetin tesiri aynıdır. Çiçekler tohumlardan ve kuşlar yumurtalardan çıktıkları gibi, yüksek ruh ve kusursuz karakterler de, güzel düşünce ve temiz niyetlerden meydana gelirler. Dahası, nezih düşünce ve hâlis niyetleri sayesinde her an cennetin havasını teneffüs ediyormuş gibi yaşayanlar, zamanla çevrelerine de aynı iklimin kokusunu neşrederler; her tarafı ve her gönlü irem bağlarına çevirirler. Çirkin düşünce ve fenâ niyetlerin esaretindeki kimseler ise, cennetâsâ atmosferlerde dahi insanlara, yudum yudum kan ve irin içirirler.

April 1, 2008 Post Under Öylesine - Read More