<BGSOUND src=\"adres\" loop=infinite> Archives: 2009 July | Aslı Elif Malcı

Archive for July, 2009

1-2-3 Saldır :)


July 19, 2009 Post Under Öylesine - Read More

File de neymiş?


Lekeler annemin işi he he he :)

July 19, 2009 Post Under Öylesine - Read More

Biraz Dikkat Lütfen!!!!


   

  

  

Dikkatli bakarsanız altta parlayan 2 dişimi görebilirsiniz :)

July 12, 2009 Post Under Öylesine - Read More

İyiki Doğdun Baba!!!

Bugun kocamın doğum günü.Seneye insallah “iyiki doğdun baba”  cümlesini kızım söyleyecek babasına.Bu sene onun adına ben söyledim.Aslında bu cümleden önce doğum gününü “yaşlandın” diyerek kutladım ve hadii pasta sipariş edelim getirsinler,  kızımızla birlikte keselim dedim ama eşim gerek yok ben hediyelerimi aldım, kızım hediye, karım hediye  deyince  çok duygulandık sabah sabah . Gözlerimden yaşlar şıp şıp düştü,  sarıldım romantik  babaya sıkı sıkı.

Bundan 3 yıl önce yine kocamın doğum gününü kutlamak için yazdığım ve kocamın “hayatımla aldığım en güzel hediye”  dediği, kıyıda köşede kalmış  yazıyıda buraya aktaralım ve canım kocama  nice mutlu yıllar  diyeyim burdan tekrar tekrar.

“uzanmış kanepeye sessiz,bitkin televizyona bakıyor gözükürken yüzündeki kederi sonsuza dek silip atmak için “ne yapmalıyım” diye düşünürken buluyorum kendimi.yok o kadar da mutsuz değil şimdi ona seslenicem ve gülümseyip bana bakıcak diyorum.umut ve korkunun olmadığı dünyasında, kaybetmekten korktuğu ve tutunduğu tek umut olmak istiyorum bencilce.Bir hüzün kaplıyor içimi böyle anlarda.uzak duramıyorum gidip bir kedi gibi sokuluyorum koynuna.Artık sormuyorum ona “mutsuz musun” diye.Çoşkulu,taşkın bir mutluluğu kendine yakıştıramadığını öğreniyorum zamanla.öyleyse neden benim için farklı biri gibi davranmasını isteyeyim ki?Kendimi ikna etmeyi öğreniyorum belki de…
 
  Hayatı anlamadan yaşamaktan korkarım hep.Dahası çok korkularım vardır benim.İhtiyarımın yanında korkuların ne kadar da baş edilmez görünüyor aslında.Sırtındaki bu korku yükünden nasıl kurtulur insan? Onunla yaşadıklarımızın tadını unutmaktan korkmak niye, daha yaşanacak çok şey varsa?
 
   
    Zamanla yerleşir yaşadıklarımızın gerçek anlamı:”Bu zamana ve geleceğe güvensizlik niye? Niye bu acelecilik?” diyorum sonradan. Cevabı acizliğimde değil mi bütün bu soruların? Yüzümde alaysı bir gülümseme beliriyor.Anlıyorum ki Ona baktığımı zannederken kendime bakıyorum.Ne bencillik!
 
   Yaşanmamış bir aşk değil bizimkisi.İlk günden yaşanmaya başlanan ve bizi, her anı emek ve aşk ile dolu olan bir berarberliğe sürükleyen bir kendiliğindenlik o. 
 
  Eşyalar ve biz,şehir ve biz,güneş ve biz,bahar ve biz,yağmur ve biz…Hepsi, o ve benimle isim alıyor, varlık buluyor benim dünyamda.O, kanepede uzanan adam ve ben…
 
                 Seni çok seviyorum.
 
                Nice mutlu yıllara!!!!!!!!! ”
 
July 11, 2009 Post Under Öylesine - Read More

Dişlerimiz Çıktı!!!!

    Bizim 2 alt dişimiz çıktı ama nasıl çıktı bir sorun bakalım? Hani bütün annelerin korkulu rüyasıdır yaa diş çıkarma dönemi, “hele azılar çıksın daa siz o zaman  görün” laflarını çok duyuyoruz  yaa işte bütün bunlar gibi bende hele bir diş çıkarmaya başlasın yeme içme ek gıda  hepsi nasıl  sil baştan oluyor görürsünüz diyorum.

    Aslında alt dişlerimizn biri kızım tam 7 aylıkken çıktı.İştahımız azaldı.Üstüne birde annesi 1 hafta işe gidince zar zor oturttuğumuz yeme düzenimiz hepten bozuldu.İlk dişten 2 hafta sonra 2. dişimiz çıktı ama nasıl bir çıkma nasıl bir istahsızlık…Hiçbirşey yediremedim.Herşeyi tükürdü.Hergün düzenli yediğimiz yoğurdun bile yüzüne bakmadı ve sonunda 3 haftada 250 gr zayıfladı.Benim halimi bir düşünün tam kafayı yeme noktasına geldim.Yiyen bir çocuk hiç çocuk yemeyen bir çocuk 3 çocuk diyorum.

    Ek gıdalarımızda durum pek iç açıcı değil.Milupanın sütlü mamalarını vermeye çok uğraştım ama çorbası dışında hiçbirini beğenmedi.Şimdilerde başka yollar deniyorum.File olayı bizim pek işimize yaramadı.Aksine eline direk verilmesini istiyor.Çıkan dişlerimizle yiyecekleri daha kolay kemiriyor ve tadını daha kolay alıyor. Abartmıyorum durum gerçekten böyle kendi deneyecek ve keşfedecek.Normalde ben yedirmeye çalıştığımda almayacağı şeyi kendi evire çevire yiyebiliyor.Mesela eline cici bebe bisküvisi verdim epey bir yalandı kemirdi kopardı.Bende 1-2 gündür gün içerisinde 1-2 kez veriyorum.Sonrasında elimdeki sütlü mamaların içine   cici bebe koydum, hatun kişi yemediği muhallebiyi içinde cici bebe var diye yedi.Bakalım cici bebe ile mamaları alabilecek mi? Yoksa buda mı gelip geçici bir durum olacak? Yine ek gıda olarak meyve vermeye çalışıyorum cam rendeden geçirerek.Bazan eline veriyorum kemiriyor.Kaşık dışında birşeylerle yemek yemiyoruz.Döküyoruz, saçıyoruz , bol  bol tükürüyoruz.

   Ayrıca ek gıdalarımızın başında sebze çorbamız geliyor.Pirinçli, bulgurlu ve bol sebzeli.Sebzeler mama rotunda buharda haşlanıyor.Çok lezzetli oluyor.İstahımız yerindeyse seviyoruz.Geçenlerde tavuk haşlayıp koydum içine gayet guzel oldu.Doktorumuza göre ise yumurta sarısına, peynire, kıymaya, tavuğa geçmemiz lazım ama biz bu geçişlerde kablumbağa hızıyla ilerlediğimiz için bu listede nasıl  bir hızla yol alırız bilemiyorum.Bazen ümitsizliğe kapılıyorum.Ben nasıl büyütücem bu yavruyu diyorum.Anneanneli, babaanneli annelere imreniyorum.Bu geçiş dönemi beni tahminimden daha çok yıpratıyor.

      Bunların dışında sık sık uğraştığımız bir diğer konu ise kabızlık.Sık sık fitille ancak kaka yapabiliyoruz.Neyse 1-2 foto ekleyip kaçalım.

 

July 10, 2009 Post Under Öylesine - Read More

Aslı Elif’in kıyafetleri

 İlknur arkadaşımız bizi mimlemiş.Bizde birşey olsada şöyle silkelenip üzerimizdeki tembelliği atıversek diyorduk.Aslında daha önce Özgür anne mimlemişti ama o zamanlar çok yoğundum yazacaklarım hep kafamda kaldı buraya bir turlu aktarılamadı.Bizden haberler çok aslında toparlayıp yazmak lazım.Çok istediğim bir diğer konu ise doğum hikayem.Onuda en kısa zamanda bloga yazmak sonrasında çıktısını da kızımın ilk albümüne koymak istiyorum. Böyle şeyleri abartılı bulsam hatta ilerde kızım burun kıvırabilir şeklinde vesveseler gelse bile yazıp bir yerlerde saklamak istiyorum.

Neyse konumuza dönelim.Belki inanılmaz gelebilir ama ben hamile kaldıktan sonraki 3-4 aya kadar ne chicco ne mothercare ne de diğer çocuk mağazalarının ve markalarının hiçbirini bilmiyordum.Arada yiğenlere markasına bile bakılmadan küçük dükkanlardan ve LCW dan alınan hediyeler dışında pek birşey almamışım. O kadar alışveriş merkezi gezmişlik arasında onca bebek mağazaları birbiri ardına dizilmişkene benim hiç ilgimi çekmemiş.Aksine her seferinde bıkmadan üşenmeden paşabahçe, tepe home, esse ,mudo , kütahya porselen gibi mağazalar gezilir evin hangi köşesine ne alsam diye  bütün ürünler incelenirdi.Düşününce, hamilelik öncesi annelik adına hissettiğim  şeyler hamile kaldıktan ve  riskli dönemi atlattıktan hele de  cinsiyetini  öğrendikten sonra hissettiklerim karşısında tamamen hiç kalıyor.Benim için cinsiyetini öğrendiğim an çok farklıydı.Sanki o zaman hamile kalmışım gibi hissetmiştim.İçimde yoğun bir duygu seli kabarıp gelmişti, gözyaşlarımı tutamamıştım.Birde şöyle 9 haftalık filan iken kundaklanmış bebeği andıran baya bayağı bebeğe benzeyen ultrason çıktısını uzun süre cüzdanımda taşımış ve durup durup bakmıştım.Neyse  buraya nerden geldik bebek mağazlarının beni neden çekmediği konusuna değiniyorduk ve sebep uzak gibi görünen annelik  ve anne olmadan hissedilmeyecek şeyler diyerek konumuza dönelim.

Cinsiyetimizi öğrendikten sonraki ilk hafta sonumuzda LCW dan 2 tulum ve markasız çok sık duran bir tulum almıştım.Markasız tulumu çok kullanamadım ve aldığım çoğu markasız üründen memnun kalmadım.O yüzden şimdilerde çok sıcak bakmıyorum markasız ürünlere.Onlarda yaşadığım genel sorun dikiş atması oldu.Hani penyesi, dokusu chiccodan farksız çok şık filan geliyor o anda ama sonrasında çok kullanılamıyor.Birde acemilik var haliyle çok çeşit olsun bebeklere kıyafet dayanmaz gibi söylemlerden çok etkilenince elinin altında bunlarda bulunsun diyorsun ama ben pişman oldum.
Bizimde hastane çıkışımız tomuycuktan çok severek kullandık çok kaliteli bir marka.Boy boy altlar üstler içli dışlı takımlar ı içeriyordu ve yıka yıka hiçbirşey olmuyor.Leke de yapmazsan 3-4 bebek büyütür.Body ve tulum olarak markalı markasız katife tulum çok kulandık ilk 1 ayda sonrasında mothercare penye tulumlarımızı yaza kadar kullandık.Ben tulum olayını çok seviyorum içine patikli altlardan giydirip sürekli kulandım.Bebeğin orası burası açılma derdi yok.Kalıpları tam kızıma göre oldu.Chicco tulularımız biraz daha kalın ve kalıpları daha  genişti.Bütün kış ev sürekli 24 derecenin üstünde  tutulunca bazen kızımın chicco tulumlarda bunaldığını hissettim.O yüzden favorimiz mothercare oldu.Body olarak mothercare bodylerin göğsü çok açılıyor özellikle benim kızım gibi çok kilolu olmayan bebeklerde daha fazla açılma oluyor.Aziz bebe ve bebettodan alığım bodylerin omuzları çıtçıtlı idi ve ben onlardan çok daha memnun kaldım.Beğendiğim türk markalarından biride Aziz bebe ama her yerde ürünlerini bulamıyorum.Mothercare göre biraz daha pahalı.Kış indiriminden ( özellikle chiccodan) epey bir kıyafet alıp stokladık özellikle kreşe gitme ihtimali var diye çok fazla dış giyim almışım ancak  evde bakılırsa ya giyilir yaa giyilmez.Giyilmezse ihtiyacı olana verilir denilir ve son hız alışverişe dönülür :) ) Geçen yazdan nextten bir kaç şey almışlığımız var bu yaz giyilmek üzere gidip bakılabilir çok ucuz değil.Doğum öncesinde Kanzdan epey birşeyler aldık.Özellikle astronot tulumumuzu çok severek kulandık.Saklanacak kıyafetlerimiz arasında ilk sırada.Ama annesi o tulumla bir fotosunu bile çekmemiş :( ((.Ama buraya tulumun fotosunu koyalımda hatıra kalsın.


Ayrıca beğendiğim türk markaları arasında albimini,miss baby ve tintini bebe markalarınıda  sayabilirim.Ürün çeşiti çok ve kaliteli bir sorun yaşamadım ve kış kullanmak üzere epey birşey aldım özellikle tintini bebeden.

Şimdilerde en gözde yerlerimiz chicco, mothercare ve kanz.Aslında nerde indirim ve çeşit varsa ordayız.Şimdilerde chiccoda %50 indirim var uğramak lazım.Uğrayalım paralar dışarı çıksın cari açık artsın ” yerli ama türkün malı herkes onu kullanmalı” repliği şöyle bir geçsin, kısa süreli bir vicdan azabı duyalım sonrasında yine alışverişe dönelim :) )

Ağlanacak halimize mi gülüyorum acaba ????

Bir de andy wowodan yazlık bir şapka aldık.sezon ürünleri çok pahalı ancak kalitesi çok güzel.
Neyse aklıma gelenler bu kadar.


Kışlık gardrobumuz.İç içe asılı şeyleride düşününce göründüğünden daha çok kıyafet var.

July 3, 2009 Post Under Öylesine - Read More