<BGSOUND src=\"adres\" loop=infinite> Lohusalık üzerine | Aslı Elif Malcı

Lohusalık üzerine

İlknur Teyzemiz lohusalık üzerine olan mimi bize de paslamış.Aslında bu konuya başka bir yazımızda değinmiştim.Ancak o günleri hatırlamak adına güzel oldu deyip cevaplamaya çalışalım.

1- Lohusalık denen hadise sizce tam olarak nedir?

Fiziksel yönden bir iyileşme dönemidir.

2- Lohusalık içinde hormon dengesizliğini de barındıran bir şeyse neden 40 gün sürer gibi bir algı var toplumda sizce? Regl olamadığın, emzirme ile birlikte hormonların dağınık kaldığı süre boyunca sürmesi makul değil mi?

Dediğim gibi lohusalık dönemini fiziksel yönden ele almak gerekli.Hormonları işin içine sokarsak hamileliğin başlangıcına inmemiz gerekir.Hormonların eski düzeyine inmesi kişiden kişiye değişen bir süreç olup etkisi de kişiden kişiye değişmektedir.Lohusalık süreci ise maksimum 40 gün kabul edilip, bu süreyi geçtiği takdirde bir problem olduğunu varsayıp doktora görünülmelidir.

3– Sizin lohusalığınız (Hormonal dengesizlikler ve depresif olma halini kastediyorum hep lohusa derken) ne kadar sürdü?

Açıkcası ilk 6 ay gayet rahat geçmişti.Sonrasında kızımın diş çıkarması, iştahsızlığı, emme sorunu derken benim anneliğim sürekli endişeli, çaresiz, sık sık ağlayan moda girdi.Hala çıkabilmiş değilim.

4- Nasıl geçti, hep aynı şiddette miydi? Normale yavaş yavaş mı, birden mi döndünüz? Herp depresif, sinirli olacak şekilde mi etkiledi sizi, manik, aşırı enerjik anlarınız da oldu mu?

Hamileliğimde dönemsel sıkıntılardan kaynaklı streslere çok maruz kaldığımdan lohusa dönemi benim için nispeten bir rahatlama dönemi oldu.Yavrumuzu kucağımıza alınca eşimde bende rahatlamıştık.Bunun dışında lohusaymışım gibi hissetmedim.Ya da bir fark göremedim.

O dönemde insan kendisiyle çok uğraşıyor.Duygular yoğun ve inişli çıkışlı oluyor.”Ben nasıl bir anneyim, iyi bakabiliyor muyum, yeterince emziriyor muyum” gibi sorular sürekli benim kafamda dolaşıyordu.Şimdi ne değişti? Değişen pek birşey yok.En küçük şeyde bile korkunç vicdan azabı çekiyorum.Annelik beni benden dolayı yoruyor aslında.Bu yüzden 2. çocukta ısrar eden kocama  hayır diyorum şimdilik.Rahat insanların işi gibi geliyor  çok çocuk.Hayırlısı…

5– O dönem yanınızda, sizi gerçekten anlayan, destek olan eş, dost, arkadaşınız var mıydı? Yalnız mı geçirdiniz?

Ben çok sağdan soldan destek arayışına giren bir insan değilimdir.Bu her husus için geçerli olduğu gibi o dönem içinde geçerli oldu.Kızım çok sakin bir bebekti ve ailem,eşim hep yanımdaydı.Gün boyunca belki 10 defa arayan bir eş ve telefonun fişini çektirecek kadar sık arayan 2 kız kardeşim vardı.Tek çocuk olması, fazla sorumluluğun olmaması gibi avantajlarım vardı.Ayrıca ekonomik yönden bir sıkıntının olmaması, ücretsiz izin alıp bebeğinin yanında kalacağını bilmek çok rahatlatıcıydı.

6- Eşinizle nasıl geçirdiniz bu süreci?

Aslında eşimin durumu benimkinden daha kötüydü.Hamilelikten itibaren çok endişeliydi.Daha doğrusu tüp bebek tedavisinden itibaren demek lazım.Bir şekilde çocuk sevdasına mı düşüyor insan nedir? Rahat değildi.Çok istiyormuş bende bunu çok sonradan farkettim.

Eşim için durum şöyleydi: yumurta toplama işlemi başarılı oldu hadi git bir kurban bağışla, hamile kaldım bir kurban daha,düşük tehlikesi geçti bir tane daha, kızımız olacakmış bir tane daha, doğum felan derken kızım 13 aylık iken internet üzerinden 20 ye yakın kurban bağışında bulundu.Demek ki çok önemsiyormuş ve bu şekilde şükredip rahatlıyormuş.

Bunların dışında Allaha binlerce şükürler olsun herşey çok güzeldi.Kimse bu mutluluğu bozamadı çok şükür.

January 21, 2012 Post Under kuzu - Read More

One Response to “Lohusalık üzerine”

  1. Betül says:

    Yorum bile yapamiyorum artik…

Leave a Reply