<BGSOUND src=\"adres\" loop=infinite> 1 çöplük 2 horoz | Aslı Elif Malcı

1 çöplük 2 horoz

Elifin dün tırnakları kırmızı ojeli geldi.Bir ara elimizde yemek mahalledeki kozmetik dükkanına girip, her tırnağa farklı bir oje sürerek birşeyler yedirmeye çalışmıştım.Haliyle ojeli tırnakla okula gitmişti.Sanırım bunun verdiği bir rahatlıkla dün elifi ojelemişler 🙂

-Elif tırnaklarına kim oje sürdü?

Çok cool bir şekilde

-öretmen

Sonra sanırım yanlış anlaşılma ihtimalini düşünerek

-yasemin öretmen değil ama

şeklinde konuşma geçti.

Akşam okuldan geldik.Sürekli konuşuyor.Banyoda elini sabunlarken, ben abla oldum, aslı elif büyüdü gibi cümleler kuruyor.Akşama kadar öğretmeni ısırmama konusunda böyle telkinlerde bulunmuş.

Okulda pek herşey günlük güneşlik gitmiyor şu sıralar.2 gün önce yüzünde büyük çapta ve derin sıyrıklarla aldık kreşten.Eymen, bebek evinden anaokuluna geçmiş ve yine didişmeler başlamış.İlk gün çok sinirlerim bozulmuştu.Bizimkisi çok inat ve istediğini elde edemeyince ısırma yolunu seçiyor ama eymen çok öfkeli bir çocuk.Onun öfkesine birkaç kez okul bahçesinde tanık oldum.Çocuk tırnaklarını kızımın yüzüne geçirip öfke nöbeti geçirmiş ve sıyrıkların derinliğinden ayırmaya çalıştıkları halde bırakmadığı rahat anlaşılıyor.
Öğretmeni bizden zaman istedi ve aralarında mesafe olmasına dikkat edeceğini, birbirlerine çok yaklaştırmayacaklarını söyledi.1 hafta sonra tekrar görüşeceğiz.Öğretmeni olan yasemin hanımdan açıkcası çok memnunum ve ona bu konuda güvenmek istiyorum.
Aslında sorun Elifin kişiliğinden kaynaklanıyor.Öğretmenin dediğine göre Elif sınıfın lideri konumundaymış ve eymen de buna yakın tavırlar sergileyince ister istemez benim kızın çok fazla dikkatini çekiyormuş.Bir çöplükte 2 horoz olayı yani.Bebek evinden bana verilen tüm fotolara baktığımda o kadar didişen ikilinin birbirinden 10 cm bile ayrılmadıklarını farkettim.Etrafta rakip olmasını her zaman gerekli görmüşümdür ancak olayın “gereksiz kişilere gereksiz önem verme” yanı bir çocuk için gerçekten ağır birşey.Büyüdükçe bu ağırlıktan rahatsız olup kurtulmaya çalışıyor olsak da çocuklukta bunun çok farkında olamıyoruz.Pedagog değilim ancak bende çocuk oldum, anlıyorum.

Babaya göre hemen sınıfları ayrılmalı hatta olmazsa kreşin diğer şubesine geçilmeli ancak Elif hanım hayatta daha kaç eymenle karşılaşacak ve gerek kendiyle gerek eymenlerle mücadeleyi, yanlışlarını düzeltmeyi, düzene ve kurallara uymayı öğrenmeye başlaması gerekiyor.Aksi durum sadece bir kaçış olacak onun ve bizim için.

September 22, 2011 Post Under kuzu - Read More

2 Responses to “1 çöplük 2 horoz”

 1. FERDA says:

  İnanılmaz dikkatle okudum olayı ve konuyu…
  Öğretmeninin söylediklerini ve senin düşüncelerini,çok mantıklı ve gerçekçi. Evet aynen devam etmeli Elif şuanki sınıfın,alışmalı diyor mantığım ama ya anne kalbim…anne kalbim öyle demiyor malesef…
  Git hemen kızını al kreşten,öğretmenini fırçala diyor, kızıma kıyamam ama hayatın gerçekleri bu…tıpkı nurti de rastladığım anneler gibi insanlarla,işyerinde,komşularım hatta akrabalarım arasında rastladığım insanlarla görüşmek zorunda kalabiliyorsun,kaçışı yok,öğrenmek zorundalar başa çıkmayı,hemde ağaç yaş iken öğrenmeliler dimi?
  Yinede çok üzüldüm İlknur,geçmiş olsun,tekrarı yaşanmasın inşallah…

 2. ilknur malci says:

  Sorma eymen sorunumuz var.Eymen ağa desek daha doğru.Bakalım bir şekilde takmamayı öğrenecek.Dün akşam kendii kendine elindeki plastik kaşığa bakıp “eymenin oyuncak kaşığı yok” diyor yaaa.Var mı böyle birşey? Bu yaşta bu takıntı.Tedavi şart :))))

Leave a Reply