<BGSOUND src=\"adres\" loop=infinite> 13 Aylık Olduk | Aslı Elif Malcı

13 Aylık Olduk

      13  aylık olduk ve ateşi bahane edip doktor kontrolumuze gittik.Doktorumuzu FMF şüphesiyle aramıştık bu  yüzden bizi görür görmez ilk sözü, o kadar endişelenmeyin çocuklar bu dönemlerde hep ateşlenir kötüye yormayın oldu.Genel  durumuda iyi olunca FMF olayını mayısa erteledik.FMF uzmanı  Hacettepeden 1-2 prof ismi var.Onlara götürmeyi daha uygun gördük.
Bu seferki doktor kontrolunde çok ağladı.Bu da çok normalmiş 1 yaşında olması gereken bir durummuş doktorumuzun sık sık dile getirmesiyle öğrendik.
     Diyetsiyene yönlendirilmiştik ama  gidemedik.Biz gitmek istedik ancak doluydu olmamıştı.Doktorumuz gittiniz mi diye sordu ama gidemedik, gider miyiz bilmiyorum.Milupanın sitesinde yer alan öğün listesini uygulamaya çalışmıştım bir ara, olmamıştı, çok germişti, bunaltmıştı. O yüzden elime verilecek listeler konusunda çok ümitsizim.Azı dişlerimizi çıkarıyoruz ve çok iştahsızız.Ateş olayından sonra alt azımızın tekide patlamış.Toplam 11 dişimiz oldu.0-2 yaş bebeklerde beslenme açısından en önemli dönem imiş  bunu bilmek bile insanı geriyor.Bazen az şey bilip daha rahat bir anne olmak daha mı iyi acaba diye düşünüyorum.
    Ateş denilince hemde bebeklerde ateş olunca ilk akla gelen idrar yolu enfeksiyonu oluyor.Bu yüzden idrar verdik.Saatlerce beklemedik bu sefer. İlk tecrübelerimizden faydalanarak alttaki kıyafetleri çıkarıp emzirme odasında bulunan yatağa uzandık ana kız.İdrar torbasının kaymaması için uyutmaya çalıştım ama nafile ne hareket ne hareket herşeye saldırıyor.Babayla birlikte zor tutuyoruz.Bir süre sonra oturup oyun oynamaya başladık ki birden altımda bir sıcaklık hissettim.İlk başta ne olduğunu anlayamadım sonra panikle bir baktık ki bizimki salmış :)))) nasıl sevindik nasıl mutlu olduk hemen telaşla torbayı çıkarıp idrarımızın sızmamasını sağladık ancak her yer battı annenin kıyafetleri de dahil. Bu sefer hem günün ilk idrarı olması hem de idrar miktarının çok olmasından dolayı çıkan sonuç içimize sindi.Herşey normal ve sebep diş olabilir dedi doktorumuz.Geçen seferki gibi 40 derecenin üstüne çıkmadığı, daha hafif seyrettiği için bizde öyle düşündük.
   Kızım bu ay 470 gr almış.Anne sütü olayı zaten çok kötüydü ,1 yaşından sonra ise bitti gitti.Bu yüzden aptamile başlamıştım ama pek sevmiyordu.Biberonla kaşıkla içmiyordu.Ne yapsak ne yapsak diye düşünürken babası keçi sütünden devam sütü alıp getirmiş.Onu denedik.Aptamile göre çok çok iyi içince babamızın duyduğu mutluluk anlatılmaz.Son 1 haftadır  keçi sütü aptamil karıştırarak veriyoruz tabikii bunların içine pediasue koyuyoruz hem tatlandırsın hem de doktorumuz önerdiği için günde 3 ölçek pediasure süte karıştırıp veriyoruz.Yani aldığımız gramlar pediasure destekli kilolar.
   Anneannemize Allah sağlık sıhhat versin.Bizden alsın ona versin.Nasıl bir rahatlıkmış insan yaşamadan bilemiyor.Her akşam soruyoruz anneannesi kızım seni üzdü mü diye.Bu derece iştahsız bir bebekle karşılaşmayan anneannemizin verdiği cevap ise yemediği zaman üzülüyorum oluyor.Neyse…
   İştahsız, yemiyor derken dokturumuzun katı gıdaları yutuyor mu sorusuyla karşılaşmayı beklemiyordum.Yani yemiyor deyince insanların aklına yemesini bilmiyor geleceğini düşünmemiştim.Yeme ile yutma ile ilgili bir sorunumuz yok çok şükür ama az yiyor.Tavuk balık et, sebze yemeklerine göre daha iyi yeniyor.Eti köfte olarak değilde sade pişmiş parçalı olarak seviyor.Tavukta geçenlerde ızgarada kanat yaptık haşlamasından daha iyi yedi.Biraz yağlı olsun lezzetli olsun tercihimiz.Balıkta da durum öyle kızartma daha iyi yeniyor.
  Boyumuz bu ay artmamış ama doktorumuz 1 yaşından sonra durup durup sıçtama seklinde uzarlar dedi.Umutlandık yoksa üzüldük haliyle.
  Onun dışında cin olduk adam çarpıyoruz.Anlama kavrama çok arttı.Yürümede az zamanda çok yol takettik.
  Anne toplam 4-5 saatlik uyku ile işe geliyor.Yüz göz şiş.Geceleri uyanıyoruz, ağlıyoruz, dişten dolayı biliyorum. Anneme göre yine sakin atlatıyormuş.Bakalım en kötü günlerimiz böyle olsun.
    Tıfılım benim.Ateş düşürücüyü alıp, oyuna devam ediyor.

      Ben de çok tepeden tepeden fotolar  çekmişim yahuuu.Selvi boylu kızımın boyu farkedilmiyor :))))

      Kahkülümüz nasıl ama.Soğukta kuaföre götürmeyelim derken anne tarafından katledilen kahküller 🙂 Ctrl+Z  niye yapamıyoruz  yaaaa  :((
December 29, 2009 Post Under Öylesine - Read More

3 Responses to “13 Aylık Olduk”

 1. Ozgur says:

  Kahküller güzel olmuş. Ben de kessem mi derken bağlamaya başladık ufaktan. Yerim o güzel gözlerini miniğin. Morali bozmak yok. Anneannelerde çocuk besleme geni var ve tecrübe göre bebişler anneleri dışında birinden daha iyi yemek yiyorlar. Yakın zamanda tombikleşir minik, sen hiç merak etme. Gönlünü ferah tut. sevgiler çok.

 2. Sanal Dünyamız says:

  insallah özgür insallah

 3. kuzunun annesi says:

  Gözler müthiş maşallah , bu arada Özgüre katılıyorum , anne dışında birinden daha iyi yiyorlar yemeklerini . Beni gördümü mama veremiyorum aklı fikri emzirilmekte oluyor :)))Keske mümkün olsada benim kuzunun kilolarından size takviye yapsak . Sen az yemesinden şikayetçi, ben tombişliğinden :))
  Yeni yıl kuzuna biraz daha iştah getirsin diyelim bari , nice mutlu senelere :)))

Leave a Reply